TikTok’tan Para Kazanma ? Tiktok Üzerinden Nasıl Para Kazanılır ?

Resmi verilere göre güncel olarak aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan, ziyaretçi olarak günlük ortalama  1 saatlik görüntüleme süresi ile TikTok, resmi olarak sosyal medya üzerinde diğer rakiplerine açık ara fark atmayı başaran en popüler ve en yeni platformdur. TikTok’un sadece gençler için değil, aklınıza gelebilecek her yaştan insanların kullandığı bir sosyal medya platformu olarak sayılmaktadır.
TikTok takipçileri ve fenomenleri arasında, tiktok’ta yaş limiti ve kısıtlaması olmadığından dolayı tiktok fenomenlerinin yaş oranları değişkenlik gösterebiliyor.
Örnek vermek gerekirse yakın çevremde, halam ve çocukları özellikle gün içerisinde bol bol tiktok videoları çekmektedir, ayrıca kuzenlerim sık sık tiktok üzerinden video içerikleri üretip tiktok üzerinden para kazanma sayesinde yeni bir gelir kapısı elde ettiler.

Peki TikTok Nedir?

Tiktok genel olarak, her yaş kesiminin gün içerisinde saçma sapan video içerikleri üreterek fenomen veyahut popüler olmaya çalıştıkları bir sosyal platform diyebiliriz kısaca.

TikTok, ilk yayın hayatında ergen olarak tabir ettiğimiz 15-16 yaşlarında olan z jenerasyonu kullanıcıları arasında kitlesel çekicilik bulan ve en çok viral dans trendlerinin, challenge ların ve dudak senkronizasyon videolarının bolca paylaşıldığı bir video paylaşım sosyal ağıdır.

Geçmişe bakıldığında aslında Tiktok, Vine kopyası diyebiliriz daha çok vine ‘a benzerlik göstermektedir ve genelde 6 saniyelik videolar çekilmektedir.

Tiktok üzerinden fenomen olan ve 24 milyon takipçiye ulaşan Zach King gibi fenomenler, popüler olmadan önce Video içeriklerini Vine üzerinden çekmişlerdir.
Fakat Vine’ın tam tersine, TikTok 2016’daki lansmanından bu yana olağanüstü bir büyüme yaşadı ve 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı ile hızla en popüler ve çağımızın gözde sosyal ağ sitelerinden biri haline geldi.

Tiktok’un ana şirketi olan ByteDance, 2017’de uluslararası pazarlarda TikTok uygulamasını piyasaya sürmeden önce, TikTok’u ilk olarak Çin’de Douyin ismi ile dünya pazarında yerini aldı. Baktığınızda aslında Douyin hem de TikTok yazılımları benzer ve aynı alt yapıyı kullanıyor, fakat Çin’in sansür yasalarına uymak için alt yapı olarak birbirinden bağımsız ağlar kullanılıyor.

Sosyal Medya Fenomeni Artık TikTok !

Tiktok en altın çağını  2020 yılında yaşadı, gençler arasında hızlı bir şekilde popüler olan bu uygulama kısa bir süre içerisinde her yaştan kullanıcı arasında inanılmaz bir popülerlik yakaladı!
Tiktok’u kullanan ünlüler, fenomenler  ve markaların hepsi artık bir gecede viral başarı elde eden eğlenceli videolar oluşturmak için TikTok’un kullanımı kolay video düzenleme araçlarını kullanıyor.
2020 Ocak ayında TikTok, SensorTower verilerine göre resmi olarak dünyanın en çok indirilen uygulaması oldu.

TikTok’un kökeni hala dans trendleri ve dudak senkronizasyonu zorluklarına dayanıyor olsa da (popüler TikTok Sesleri onu düzenli olarak indirme listelerinin en üstüne taşıyor), her gün tiktok üzerinde yep yeni ve yaratıcı trendlerin ortaya çıktığını görebilirsiniz.

 

TikTok’tan Para Kazanma, Tiktoktan Para Nasıl Kazanılır ?

TikTok’tan tan para kazanılır mı, tiktok ile para kazanma olurmu gibi soruları sorduğunuzu şimdiden duyar gibiyim.
Tiktok üzerinden para kazanmak aslında kısaca bir tabir ile markanızın reklamını tiktok üzerinden viral videolar ile yapılması ile para kazanılabilmektedir.
Diğer sosyal medya ağlarında olduğu gibi tiktok üzerinde fenomen bir hesaba sahip olarak tiktok üzerinden reklam teklifleri alabilisiniz.

TikTok Neden Markalar İçin Değerli Bir Platform Haline Geldi ?

Belirttiğimiz gibi 2020 yılının en hızlı ivme kazanan ve trend olarak büyüyen sosyal medya uygulaması olan, TikTok şu anda inanılmaz hızlı bir büyüme dönemi yaşıyor.
Tiktok’un bu hızlı büyüme ve en çok indirilen uygulamalar arasında yerini alması ile, yaratıcı ve hızlı düşünen markalar tarafından yararlanılmaya hazır büyük bir kitle olduğu anlamına geliyor.
Ajanslar tarafından bir çok tiktok video içerik üreticisine reklam tekifleri yağıyor!

Reklam stratejisini iyi kullanan firmalar zaman kaybetmeden TikTok’a geçiş yaptı, bu firmalar çok az bir yatırımla Tiktok üzerinden büyük marka bilinirliği ödülleri kazandılar.
Bu firmalar arasında en çok bilinen The Washington Post gibi yayıncılar bir yıldan kısa bir sürede 500 binin üzerinde organik tiktok takipçi kitlesi topladılar, kendilerini hafızalarımızda yaratıcı bir güç merkezi olarak konumlandırdılar,
Tiktok’u dev bir reklam kitlesi olarak görerek bu süreçte potansiyel olarak erişimlerini yeni, daha küresel ve daha genç bir demografiye ayırdılar.

TikTok,. Instagram veya YouTube’un tam tersi bir yapıda çalışmaktadır, Tiktok üzerinde keşfet mantığı çok farklı bir yapıda çalışmaktadır.
Tiktok üzerinde sıfır takipçisi olan hesaplar bile, Trend olan bir konu üzerinde yeni bir video içeriği üreterek milyonlarca görüntüleme alabilir. İçerik gerçekten TikTok’ta kraldır, İçeriğinizi doğru bir şekilde oluşturursanız sizi tiktok üzerinde popüler olma yolunda ilk adımınızı oluşturacaktır.
Tiktok pek yakında bir biyo bağlantı hizmeti yayınlayarak Tiktok üzerinden trafik sunmayı amaçlayan bir hizmet paylaşmayı düşünüyor, web site sahipleri için trafik velinimet’tir ve tadından yenmez bir özellik olacaktır.

Aslında tiktok biyografiye link ekleme özelliğini yayına aldı diyebiliriz fakat, sadece belirli kullanıcılar TikTok biyografilerine bir bağlantı ekleyebiliyor.
Düşüncelerimize göre önümüzdeki aylarda bu muhteşem özellik ( Tiktok Biyografiye Link Ekleme ) Özelliği herkes tarafından kullanılabilir hale gelebilir!

O zaman tüm kullanıcılar TikTok profillerinden Instagram ve YouTube profillerine bağlantılar ekleyebilir olacak. Yani TikTok tan para kazanabilmek için burada popüler olmanız gerekiyor, doğrudan instagram hesaplarınıza da sağlayabileceğiniz bu trafiği oluşturabilmek için de TikTok a özel doğru içerikler oluşturulması gerekiyor.

Tiktok ta popüler içerikler ve videolar nasıl oluşturulur?

TikTok’ta Hangi İçerik İyi Performans Gösteriyor?

Diğer sosyal sosyal medya uygulamalarının tam tersine, TikTok’un kendi bünyesinde farklı bir büyüme trend alt yapısı barındırmaktadır.
Tiktok üzerinde fenomen olmak istiyorsanız, dolayısıyla, orijinal, yaratıcı video konseptleri iyi performans gösterse de,  en iyi performans gösteren TikTok videoları genellikle kitleler tarafından kopyalanması kolay olan veya mevcut bir trendin bir parçası olanlardır.
Genelde dikkat ettiğimizde, 2020 yılında en trend tiktok videoları arasında dans videoları ve İsyan Tetick Videoları Tiktok üzerinde yıldızları bir anda parladı,
Hatta Tiktok üzerinde İsyan Tetick ile alakalı parçalar ruslar tarafındanda benimsendi ve trend viral haline geldi.!

Örneğin #AGKGchallange etiketi tiktok üzerinde 674.3M Görüntülenmeye sahip !
AGKGchallange video etiketine Türkiye firması olan GittiGidiyor sponsor olmuş durumda, etikete tıkladığınızda bu uyarıyı görebilmektesinizdir.

GittiGidiyor firması bu etiket üzerinden, Aklına Gelenler Kapınıza Gelsin sloganı ile Tiktok üzerinde fenomen olan kullanıcılara reklam üzerinden para kazandırmaktadır.
Aynı zamanda, AGKGchallange etiketi Tiktok üzerinden paylaşan kullanıcılar sponsorlu bir etkinlik olduğundan dolayı daha fazla görüntülenme hacmine sahip olduğu için viral olan videolar arasında daha çok tutulma ve büyüme potansiyeline sahip olmaktadırlar.
Birçok tiktok kullanıcısı krizi fırsata çevirip bu etiket üzerinden videolar üretip popüler olmaya çalışmaktadır.

Tiktok üzerinde daha çok dans videoları paylaşılsada, TikTok trendleri sadece dans rutinleriyle sınırlı değildir. Neredeyse tiktok üzerinde her şey için viral trendler var: hayvanlar, dudak senkronizasyonu, moda ve güzellik geçişleri, fitness antrenmanları ve ipuçları, komedi anları, kamera korsanları, şakalar ve challengelar.

İnsanlar için en temel ve eğlenceli kavramlar TikTok’ta en başarılı olanlardır. Tuvalet kağıdı duvarlarının üzerinden atlayan kediler, dudak senkronizasyonu taklitleri ve çeşitli nesneleri bir bardağa atan insanlar basit ama tiktok üzerinde en çok izlenen ve oldukça popüler trendlerdir.

Tiktok için yaşınızın hiçbir önemi olmadığı gibi, çalışıp çalışmadığınızın bir önemi yok ve mesleğiniz ne olursa olsun ya da markanız varsa ve marka değeri ne olursa olsun,  TikTok’ta dünyasında fenomen olmanız için sizleri bekleyen yaratıcı bir fırsat var.
Hiç ummadığınız anda bir bakmışsınızı tiktok’taki ilk videonuz trend videolar arasına girmiş,  fakat tam terside olabilir çok popüler konulara video içerikleri üretip izlenme bekleyebilirsiniz ve izlenme sayınız düşük olabilir videonuz bir gecede başarılı olmazsa, cesaretiniz ve hevisiniz kırılmasın. En büyük TikTok hesapları bile tiktok algoritması ile iniş çıkışlar yaşar bu sebebten dolayı tiktok üzerinde video içeriği üretirken markanız ve hedef kitleniz için doğru olanı bulana kadar denemeye devam etmek önemlidir.

TikTok Algoritması Yapısı Nasıl Çalışır?

TikTok algoritmasını anlatmadan önce, sayfa algoritmasını gizli tutması ile ünlü olan bir sosyal medya uygulması ile bilinmektedir.

Tiktok rakipleri olan instagram’ın tam tersine, tiktok algoritmasının işleyişi tiktok tarafından dahi şuana kadar tiktok tarafı dahi net bir bilgi paylaşmamaktadır.
Fakat tiktok diğer rakipleri olan sosyal ağların birbirine benzer algoritması olduğunu düşünürsek Tik tok da diğer sosyal ağların keşfet’ebenzer algoritma sayesinde insanların keyif alarak en çok izlediği en çok beğendiği tarzda içerikleri daha fazla ön plana çıkarmaya çalıştığı açıkça görülebilir.
TikTok uygulamasında diğer sosyal medya ağlarına göre video içeriğiniz ne kadar fazla içerik görüntülemesi alırsa eğer ve ne kadar fazla takipçiniz olursa, bu sizin diğer sosyal ağlarınıza da fayda sağlar, tiktok üzerindeki popüleritenizi de yükseltir.!

  • Tiktok rakibi olan diğer sosyal medya uygulamalarında ki fenomenliğinizi ve bilinirliğinizi eğer kişisel bir fenomen olarak reklam üzerinden para kazanmak istiyorsanız, yaratıcı ve çok basit içerikler ile takipçi sayınızı artırabilirsiniz.
    Farzedelim ki bir markaya sahipsiniz ve marka olarak marka algınızı güçlendirmek istiyorsanız daha stratejik planlamalar yapmanız gerekmektedir.
  • Takipçilerinizin ve hedef kitlenizin veyahut markanız ile ilgilenebilecek kitlenin en çok izlediği videoları takip etmek iyi bir ilham kaynağı olabilir. Gelecekteki içerik stratejinizde kullanabileceğiniz popüler temalara, seslere veya hashtaglere dikkat edin.

Hakkında esgec.com

Check Also

instagram profil fotoğrafı palyaço yapınca ne oluyor ( Hesabınız Kapatılıyor ) ! instagram’da bu resmi Profil yapanların hesabı kapanıyor!

Merhaba sevgili okuyucularımız, Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağı olan instagram’da son günlerde twitter …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

smm panel instagram takipçi satın al