Seagate 120 TB Şoförler İçin Çalışıyor

Seagate, 10 yıldan daha kısa bir müddet içinde günümüzün en büyük sabit disk şoförlerinin (HDD) kapasitesinden 5 kat fazla olan 100 TB‘lık bir sabit disk şoförü piyasaya sürmeyi planlıyor. Hatta Seagate, 2030 yılından bir mühlet sonra tek şoförlü depolama kapasitelerini 120 TB ve ötesine taşımak istiyor. Şirket, 2023’te 30 TB+, akabinde 2025’te 40 TB+ ve 2026’da 50 TB HDD’leri piyasaya sürmeyi planlıyor.

Şirketin yakın vakitte güncellenen depolama yol haritasın HDD’lerin ölmediğini bir sefer daha hatırlatıyor. Hatta HDD’lerin geçtiğimiz yıl bir zettabayttan (1.000.000.000.000.000.000.000 bayt) fazla sevk edilen depolama alanı oluşturduğu paylaşılmış.

Seagate’in depolama kapasitelerini büyük ölçüde artırma uğraşında ısı takviyeli manyetik kayıt (HAMR) teknolojisi kıymetli bir rol oynuyor. HAMR, bir sabit şoförde depolanabilecek data ölçüsündeki bir sonraki büyük artışı sağlamak için tasarlanmış bir teknoloji. Bu formül, her diskte data bitlerinin yahut taneciklerinin daha küçük hale gelmesini ve manyetik olarak kararlı kalırken her zamankinden daha ağır bir formda paketlenmesini sağlıyor. Her bir kayıt başına takılan küçük bir lazer diyot disk üzerindeki küçük bir noktayı ısıtırken, bu da kayıt başının her çok kararlı bitin manyetik polaritesini çevirmesini sağlayarak dataların yazılmasının önünü açmış.

Seagate, kapasiteleri artırmaya devam etmek için dikey manyetik kayıttan (PMR) öteye geçme gereksiniminden bahsediyor. PMR teknolojisinin azamî faydalı kapasitesine yaklaştıkça, birbirini izleyen her diskin bir seferde 1 TB yahut 2 TB arttığı, HAMR teknolojisinin ise bir seferde 4 TB, 6 TB ve hatta 10 TB adımlar sağladığı belirtiliyor. Şirket giderek artan kapasitelere ulaşmak için büsbütün bit desenli medyayı (BPM) benimsemekten de bahsetmiş. Bu sayede azamî alan yoğunluğunun inç kare başına 2,6 terabitten inç kare başına 8 Tb’ın üzerine çıkarılmasının sağlayacağı vurgulanıyor.

Seagate’in Ocak ayı sonunda 20 TB HAMR HDD modellerini satışa sunduğunu da hatırlatalım.

Seagate 120 TB Şoförler İçin Çalışıyor yazısı ilk önce Oyuncu Haber üzerinde ortaya çıktı.

Hakkında esgec.com

Check Also

Brawl Stars Kill You (ᵏⁱˡˡᵧₒᵤ) Nasıl Yazılır? 2021

Brawl Stars Kill You Nasıl Yazılır? soruları oyuncuların isimlerini şekilli hale getirmek istediklerinde sordukları sorular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir