Meskende Ofis Oluşturmak İçin İpuçları

Tüm dünya genelinde tesirli olan Korona salgını, iş yapma biçimlerini değiştirdi. Salgın nedeniyle pek çok firma konuttan çalışma uygulamasına geçti. Mecburilik ile başlayan bu çalışma stilini birtakım şirketler kalıcı olarak sürdürme kararları alıyor. Türkiye’de de pek çok kuruluş, büyük holdingler, önemli sayıda işçisinin daima olarak meskenden çalışmasını istemeye başladı. Durum bu türlü olunca konuttan çalışmaya yönlendirilen binlerce çalışan, meskenlerinde bir ofis oluşturmak durumundalar. Konutun bir odasını ya da bir kısmını ofis haline getirecekler için en temel altyapı ise internet ağı. TP-Link Teknik Takviye Mühendisi Eren Yatır, sağlıklı ve inançlı bir ev-ofis ağı için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

Meskende ofis oluşturacaklar için ipuçları şöyle:

İpucu 1/ Eski modemler yenilenmeli:  Meskenden çalışabilmek için öncelikle konutta yeterli bir internet ilişkisinin olması gerekiyor. Bunun için birinci olarak konuta interneti getiren aygıt olan modemin ele alınmasını belirten Eren Yatır, “Evde ofis oluşturacakların şayet modemleri çok eski ise bunu yenileyerek işe başlamaları gerekir” diyor. Hem daha sağlıklı bir ilişki hem de güvenlik açısından eski modemlerin yenilenmesinin koşul olduğunu söyleyen Yatır, yeni teknolojili modem seçilmesi gerektiğini vurguluyor.

İpucu 2 /  Mesken tipine uygun tahliller tercih edilmeli: Birçok konutta yapısal nedenlerle, meskenin her yerinde güçlü bir WiFi ağı oluşturulamadığını; modemin tek başına kâfi olamadığını belirten Yatır, bu nedenle farklı birtakım ağ eserleri kullanılması gerektiğini açıklıyor. “Özellikle meskende ofis oluşturacaklar için ofisin olduğu oda ya da kısımda güçlü, kesintisiz, dalgalı olmayan bir internet teması çok çok değerli. Bunun için konutun büyüklüğü ve yapısına uygun tahliller tercih edilmeli” diyen Yatır, her eser kümesinin her konut için uygun olamayacağını söylüyor ve tüketicilerin yatırım yapmadan evvel bu mevzuda danışmanlık almasını öneriyor. Yatır, farklı konut tiplerine nazaran uygun ağ tahlillerini ise şöyle sıralıyor:

  • Küçük daireler: Evde ofis kurulacak olan daire çok küçük (örneğin 1+1) ise modeme Wi-Fi 6 takviyeli bir yönlendirici bağlayarak tüm meskeni kapsayan ve çok sayıda aygıtın bağlanabileceği bir ağ kurmak mümkün.
  • Bol/uzun koridorlu daireler: Odaların koridor boyunca dizildiği uzun ve geniş bir dairede ofis oluşturacak olanlar, modem ile ofisin ortasında bir noktaya WiFi menzilini artıran (range extender) bir eser yerleştirebilirler. Bu eserler modemden gelen WiFi sinyalini bulunduğu yerde tekrarlayarak meskenin başka kısmına aktarırlar. Şayet mesken çok geniş ise menzil genişletici yerine Mesh ağ tahlilleri tercih edilmeli.
  • Katlı meskenler: İki ya da daha çok katlı bir meskende ofis oluşturulacaksa kablo çekmeden, bir yerler kırılmadan katlara interneti taşımanın en kolay yolu powerline adaptörler. Meskendeki elektrik çizgisini interneti taşımak için kullanmayı sağlayan powerline adaptörler ile her katta ofis oluşturmak mümkün. Üstelik powerline adaptörlerle ister kablolu isterse hem kablolu hem kablosuz irtibat yapılabiliyor.
  • Sabit internet olmayan yerler: Salgın nedeniyle birtakım çalışanlar kışı da yazlıklarında geçirmeyi tercih etti. Yazlık konutlarında sabit internet olmayan şahıslar, SIM kart yuvasına sahip 4G yönlendiriciler (router) ile ev-ofis ağı oluşturabilirler. Sabit internet temaslarında da kullanılabilen bu yönlendiricilere veri çizgili SIM kart takılarak taşınabilir bir WiFi ağı oluşturmak ve hem kablolu hem kablosuz irtibat yapmak mümkün. Çok sayıda aygıt (en az 34) dayanağı olan bu aygıtlar, sabit internet irtibatının sıkıntılı olduğu ya da hiç olmadığı yerler için ülkü tahliller.

İpucu 3 / Yeni teknolojilere yatırım yapılmalı: Evde ofis oluşturacaklar ya da konut internetini yenileyecek olanların, hangi eser ya da markayı seçerlerse seçsinler kesinlikle yeni teknolojileri tercih etmeleri gerektiğini vurgulayan Yatır, “Böylece hem daha kaliteli, hem inançlı bir ağ oluştururlar, hem de daha uzun müddetli bir yatırım yapmış olurlar” diyor. Bugün ağ eseri alacakların kesinlikle en az WiFi 5 (802.11ac) dayanaklı eserleri tercih etmesi gerektiğini belirten Yatır, çift bant takviyeli, birden çok fonksiyonu olan (all-in-one), güçlü güvenlik özellikleriyle donatılmış yeni jenerasyon eserlere yönelinmesini öneriyor. Ayrıyeten Mesh ağ teknolojisinin, pek çok sorun için ülkü tahlil olduğunu bildiren Yatır, “Mesh, OneMesh, WiFi 6 üzere teknolojiler ev/ofisler için en ülkü çözümler” diyor.

İpucu 4/ Ağ güvenliğine kıymet verilmeli: Evde ofis oluşturanların dikkat etmesi gereken en değerli şeyin ağın güvenliği olduğunu söyleyen Yatır, “Artık ofiste değilsiniz fakat konut ağından ofis ağına erişiyorsunuz. Bu nedenle ağın güvenliği çok çok değerli. Şirket bilgileri inançsız bir ağ nedeniyle sızabilir, berbat niyetli şahısların erişimine açık hale gelebilir. Bu nedenle kesinlikle güçlü güvenlik özelliklerine sahip ağ eserleri tercih edilmeli” diyor. TP-Link’in yeni kuşak eserlerinde başta Ebeveyn Kontrolleri olmak üzere kolay yönetilen ve denetlenebilen güvenlik özellikleri olduğunu vurgulayan Yatır, ayrıyeten Deco Mesh tahlilleri ve WiFi 6 yönlendirici modellerinde içinde lisanslı antivirüs yazılımı da olan HomeShield ya da HomeCare güvenlik paketi olduğuna dikkat çekiyor. Bu güvenlik paketinin çok kapsamlı ve detaylı kontroller ve tarama yapabildiğini söyleyen Yatır, yalnızca ofis/iş bilgilerini değil başta çocuklar olmak üzere aile bireyleri, akıllı konut eserleri dahil konuttaki ağa bağlı aygıtları da kapsayan inançlı bir konut ağı oluşturmak için bu paketlerin uzman olduğunu belirtiyor.

Meskende ofis oluşturan ya da konut ağını yenilemek isteyenlerin TP-Link dayanak çizgilerinden danışmanlık alabileceğini söyleyen Yatır, “Sadece satış sonrasında değil satış öncesinde de tüketicinin yanındayız” diyor.

Meskende Ofis Oluşturmak İçin İpuçları yazısı ilk önce Oyuncu Haber üzerinde ortaya çıktı.

Hakkında esgec.com

Check Also

Brawl Stars Kill You (ᵏⁱˡˡᵧₒᵤ) Nasıl Yazılır? 2021

Brawl Stars Kill You Nasıl Yazılır? soruları oyuncuların isimlerini şekilli hale getirmek istediklerinde sordukları sorular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir