Küçük ITX Sistem Toplama | QP Z11

En son bir Mini-ITX sistem toplayışımızın üstünden 6 yıldan fazla vakit geçmiş, inanabiliyor musunuz? Cooler Master Seçkine 110 kasaya topladığımız bu sistemi şu andaki editörümüz, eski Technopat Toplumsal moderatörümüz İbrahim Özdemir’e armağan etmiştim. Muhtemelen hala kullanıyordur. Uzun vakit ortada sonra tekrar bir Küçük ITX sistem toplama teşebbüsü heyecanlandırmıyor değil!

ROG Z11 Mini-ITX Kasa

ASUS’yeni kasası tasarım ödüllü ama fuarlarda verilen bu ödüllere biraz kuşku ile yaklaşıyoruz açıkçası. Bu kasa da aslında fuar mükafatlarını tekrar sorgulamamıza sebep oldu açıkçası. Öncelikle eğri otrup doğu konuşalım: Kasanın tasarımı mükemmel lakin tıpkı şeyi fonksiyonellik için söylemek mümkün değil. Mini-ITX kasalara montaj yapmak başka kasalara nazaran güç ancak bu kasa seviyeyei diğer bir boyuta taşıdı! Sistemin montajına saat 10:30 üzere başladık ve montaj o gün saat 17:00 üzere bitti. Neredeyse birinci kere bir sistemin montajının bu kadar sürdüğünü hatırlıyorum. Olağan ki tek sorun burada değildi. Gelin adım adım başımıza gelenlere bakalım:

 • Kasa gelir gelmez anakartın arka portları nereye denk gelecek diye baktık fakat bulamadık. Birinci afallama burada başladı. Anakartı kasanın içine monte ettikten sonra portlar da içeride kalıyor. Hayatımda birinci kez bu türlü bir kasa tasarımı görüyorum. Âlâ bir başlangıç olmadı!
 • Kasa Küçük ITX olarak tasarlanmış lakin boyutlarına bakan buna ATX anakart sığar der. ROG Z11, Küçük ITX’in ruhuna alışılmamış. Çok tabi Micro ATX, hatta ATX kasa dahil sığabilirmiş bu dizayna.
 • Kasa ASUS lakin kasaya ASUS ekran kartı takmak hakikaten güç. Bilhassa de son devirde soğutması 2.7 slot kaplayan RTX 3060 Ti üzere bir kartı takmak bizi oldukça zorladı. Sökmek ise farklı bir keder.
 • Kartı bir biçimde takmayı başardınız. İş burada bitmiyor. Vida yuvası ile kartın I/O plakası ortasında boşluk oluştuğunu fark edeceksiniz. Bu boşluğun sebebi, plakanın iki çentiğinden birinin yuvaya oturmaması (zaten tek çentik yuvası var). Bir tornavidayı fan yaprakları ortasından sokarak plakayı yerine oturtabilirsiniz.

Okurken bile yorulduğunuzu fark eder üzereyim. Fakat sabırlı olun, montaj şimdi bitmedi. Devam edelim…

 • Anakart, kasanın içinde yer aldığından ötürü Wi-Fi antenini takmak bile başka bir uğraş. Anakart anten yuvalarından birinin pulu gevşemiş. Bu pulu olağanda kargaburnu ile sıkabilirsiniz fakat bu kasada kargaburnu kullanılamıyor alan dar olduğu için. Fakat şapkalı bir tornavidayı yeniden fanlar ortasından sokarak Wi-Fi anten girişini sıkılaştırabildik.
 • Anakart tepsisi hafif yan yapılmış. Buna karşın artta kablolama için kâfi boşluk yok. Montaj sonrası kasa kapağını kapatmak zorlayabiliyor. Neyse ki kasa kapakları kalın ve sağlam da pek esnemiyorlar.
 • Kapakları sökmek için tornavida gerekmesi de beni şaşırtan bir öbür nokta oldu. Çin malı kasalar dahi parmak vidaya geçmişken ASUS’un tornavida ısrarını garip bulduğumu belirtmeliyim.

Buraya kadar gelebildiyseniz tebrikler. Montajı tamamladık, sırada portları kasanın içinde olan anakartımıza kabloları bağlama vakti.

 • Öncelikle DisplayPort kablosunu takalım. Birinci zorluk burada başlıyor.
 • DP kablosu, portların önünde yer alan fana sürttüğünden birinci açılışta “ne oluyor yahu” dedik. Aslında demedik, zira bu türlü bir şeyi esasen bekliyorduk…
 • Ön USB 2.0 portları tam randımanlı çalışmıyor. Şayet anakarttan gelen kabloyu HUB’da sağdaki yuvaya takarsanız yalnızca alt portta her şey çalışıyor. Soldakine takarsanız iki portta da USB alıcı çalışıyor lakin USB 3.0 bellek çalışmıyor.
 • Fan RGB LED’leri kimi modlarda titriyor.

Ve son kısım: Kasayı pozisyonlandırma.

 • Olağan kurallarda ROG Z11 yatay ve dikey konumlandırılabiliyor. Lakin kasaya sıvı soğutma takarsanız kasayı fakat dik konumlandırabilirsiniz. Aksi takdirde pompa üst denk gelir ve AIO’deki hava pompa bölgesine sıkışıp hem ses yapar hem de pompanın ömrünü yer. Bu yüzden sıvı soğutma kullandığınızda kasayı yan yatırmayı unutun.

Evet. Nihayet bitti. 6 sene sonra ilerlemesini beklediğimiz teknolojinin geriye gitmesi bizi şaşırttı açıkçası. Olağan ki siz bütün bu montaj zorlukları ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Şayet ROG Z11’e hayran kaldıysanız QP Z11’i monte edilmiş bir biçimde satın alabilirsiniz.

QP Z11 fiyat bilgisi için tıklayın.

QP Z11 Teknik Özellikler

Çeşit Kod İsim
Kasa 210216326 Asus ROG Z11 mini-ITX Temperli Cam Bilgisayar Kasası
İşlemci 100-100000065MPK AMD Ryzen 5 5600X 3.7-4.6 GHz 6 Çekirdek 7nm AM4 İşlemci – Multipack
Anakart ROG-STRIX-B550-I-GAMING Asus ROG Strix B550-I Gaming AM4 mini-ITX Anakart
Ekran Kartı ROG-STRIX-RTX3060TI-O8G-GAMING Asus ROG Strix GeForce RTX 3060 Ti OC Edition 8GB 256Bit Ekran Kartı
RAM CMW16GX4M2Z3200C16 Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2×8) DDR4 3200MHz CL16-18-18-36 Siyah RGB RAM
SSD CSSD-F480GBMP510B Corsair Force MP510 CSSD-F480GBMP510B 480GB NVME M.2 SSD (3000MB/s Okuma – 2000 MB/s Yazma)
Power 210194510 Asus ROG Strix 650W 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı
HDD 210200992 Asus ROG Strix LC 240 RGB İşlemci Sıvı Soğutma

Küçük ITX Sistem Toplama | QP Z11 yazısı ilk önce Oyuncu Haber üzerinde ortaya çıktı.

Hakkında esgec.com

Check Also

E1205t E1205y iMEi Kodları %100 Kesin

e1205t e1205y iMEi KODLARI Merhabalar Program Destek takipçileri bugün sizlere çin malı tuşlu telefonların imeil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir