Chrome ve Safari Dahil Pek Çok Tarayıcının, Kelamını Tutmadığı Ortaya Çıktı

Dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcıları, çevrimiçi kapalılıklarını müdafaa konusunda giderek daha fazla kaygı duymaya başladıkça, tarayıcılarında özel (ya da gizli) modu daha sık kullanmaya başladı. Bununla birlikte, VPNoverview tarafından yapılan yeni bir araştırma, Google Chrome ve Apple Safari ve Microsoft Edge dahil birçok tanınan tarayıcıdaki özel modun, göründükleri kadar özel olmadığını bir kere daha ortaya koydu.

  • Tarayıcılardaki saklı mod neyi gizliyor; neyi gizlemiyor?

Google Chrome

Chrome kullanıcıları, Google’ın göz atma geçmişlerini, çerezleri, site bilgilerini ve formlara girilen bilgileri kaydetmediği zımnî moda büyük olasılıkla aşinadırlar. VPNoverview’in araştırmasına nazaran, bâtın mod aktifken, çevrimiçi aktifliğiniz ve pozisyonunuz internet servis sağlayıcınız (ISS), patronunuz, oturum açtığınız ve ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından yeniden de görülebiliyor.

Bununla birlikte, birebir vakitte, Chrome’un zımnî modu, web hizmetlerinin, arama motorlarının yahut İSS’lerin IP adresinizi, bir web hizmetini kullanırken aktifliğinizi ve bir web hizmetinde oturum açtığınızda kimliğinizi görmesine de imkan tanıyor.

Apple Safari

Safari ise, Apple aygıtlarına yüklü geliyor olması nedeniyle dünya çapında en tanınan ikinci tarayıcı. Chrome üzere, arama geçmişinizi kaydetmeyen özel bir tarama moduna da sahip. Safari’de de tıpkı halde, kapalı modda bile bilgi paylaşımı kelam konusu. Birebir şey, Microsoft’un Chromium tabanlı web tarayıcısı Edge’in “inPrivate” modu için de geçerli.

Sonuç olarak, çevrimiçi gizliliğinizi daha fazla korumak için anonim bir tarayıcı kullanabilirsiniz, lakin bir VPN kullanmak çok daha yeterli bir seçim gibi görünüyor. Zira IP adresinizi değiştirmenize imkan tanıyor ve cihazlarınızdan gönderilen tüm bilgiler açık internetten geçmek yerine VPN sağlayıcısının tünellerinden karşı tarafa ulaşıyor.  

Chrome ve Safari Dahil Pek Çok Tarayıcının, Kelamını Tutmadığı Ortaya Çıktı yazısı ilk önce Oyuncu Haber üzerinde ortaya çıktı.

Hakkında esgec.com

Check Also

Brawl Stars Kill You (ᵏⁱˡˡᵧₒᵤ) Nasıl Yazılır? 2021

Brawl Stars Kill You Nasıl Yazılır? soruları oyuncuların isimlerini şekilli hale getirmek istediklerinde sordukları sorular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir