Yeni “küçük” 3D yazıcılar büyük etkiye sahip olacak

Profesör Nicholas Fang’ın başlattığı Boston Micro Fabrication, ultra hassas yazıcılar yapmak için yeni bir ışık odaklama yöntemi kullanıyor. Bilgisayar çipleri, akıllı telefon bileşenleri veya kamera parçaları gibi birçok üründeki donanım sürekli küçülüyor. Bu trend, şirketleri dünyamıza güç sağlayan parçaları üretmenin yeni yollarını bulmaya itiyor. İlginizi Çekebilir Mercan resifini alkalileştirme girişimi sonuç veriyor Boston Micro Fabrication (BMF) şirketi 3D baskının çözünürlüğünü ve hassasiyetini geliştirmek için 2016 yılında MIT Profesörü Nicholas Fang tarafından kuruldu. Bugün BMF elektronik, tıbbi cihazlar, mikroakışkan çipler ve daha fazlasını yapmak için kullanılan yeni tür yazıcı sunarak müşterilerine, daha küçük parçalar üzerinden süren yarışta yardımcı oluyor. Ayrıca Bkz. “Netflix’in Viking dizisi Vikings: Valhalla’nın seti ve ilk görüntüleri paylaşıldı” Şirketin makineleri, mikron ölçeğinde ayrıntılara sahip milimetrik boyutlu ürünleri basmak için Fang tarafından ortaklaşa geliştirilen bir teknolojiyi kullanıyor. Bu ürünler muhtemelen çıplak gözle görebileceğiniz, ancak ayrıntılarını görebilmek için büyük olasılıkla gözlerini kısmanız gerekecek nesnelerdir.  Şirket yazıcıların küçük, karmaşık geometriler ve tamamen yeni işlevlerle yeni parçaların oluşturulmasını sağladığını söylüyor. Fang, 20 yılı aşkın bir süredir ışık ve mikrofabrikasyonun özelliklerini inceliyor. Nanophotonics ve 3D Nanomanufacturing Laboratory‘de yer alan çalışmalarının büyük bir kısmı, bir malzemeyi sertleştirmek veya sertleştirmek için bir malzemeyi ışığa maruz bırakan yaygın 3D baskı yaklaşımlarını incelemek üzerine oldu.

Böyle bir yaklaşım olan dijital ışık işleme (DLP), yazdırılan her malzeme katmanını iyileştirmek için bir projektörden gelen bir ışık flaşını kullanır. Bu temelde evlerde kullanılan tip projektörlerle neredeyse aynı.

Esasen ucuz ve hızlı bir teknoloji. Ancak yine de bu noktaya varmak kolay olmamış görünüyor.  Dahası kurucular, BMF’nin yazıcılarıyla aynı parçaları kullanan endüstrilerdeki yeniliklerden yararlanmaya devam edeceğine inandıkları için gözle görünmeyen cihazlar üzerinde kullanmaya başlamalarına uzun yıllar kaldığını düşünmüyorlar. 

https://scitechdaily.com/3d-printing-tiny-ultraprecise-parts-for-massive-impact/

Hakkında esgec.com

Check Also

2000’lerin sevilen oyunu Prince of Persia: The Sands of Time’ın remake’i 2022 yılında çıkacak

Yayıncılığını Ubisoft’un yaptığı, geliştiriciliğini ise Ubisoft Pune ve Ubisoft Mumbai’nin yaptığı Prince of Persia: The Sands of Time …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir