TP-Link RE505 İnceleme

  • Çift bant dayanağı
  • Wi-Fi 6 performansı
  • Şık ve sağlam tasarım
  • Tether uygulaması ile suram ve kullanım kolaylığı
  • OneMesh sırf makul yönlendiricilerle uyumlu

Biliyorsunuz, menzil genişleticiler ortasında türlü seçenek yer alıyor, ancak Wi-Fi 6 destekli modelleri bu alanda yeni görmeye başladık denebilir, o nedenle şimdi çok yaygın değiller. Bilhassa fiyat bakımından tanınan markaların Wi-Fi 6 dayanaklı router’larına kıyasla daha ucuz olması ve priz üzerinden kullanılabilmesiyle pratik tahlil sağlayan bu tip eserlere yeni bir model olarak katılan TP-Link RE505X, şu an 684 TL fiyatla alınabilir durumda. Pekala, RE505X ne üzere özelliklere sahip, kimlere hitap ediyor ve ne işe yarıyor? İncelemeye başlayalım…

TP-Link RE505X Tasarımı Nasıl?

Öncelikle her zamanki aygıtın dizaynına bakalım. TP-Link RE505X, daha evvel de incelediğimiz pek çok bu tip eser üzere priz üzerine takılarak çalışan pratik bir model. Fakat bu sefer tasarım tasası olan kullanıcılar düşünülerek hazırlanan aygıt, üzerinde ek prize yer vermiyor. Hatırlarsanız kısa bir müddet evvel incelediğimiz TP-Link TL-PA7401P modeli, üzerinde tıpkı vakitte ek priz bulunduruyor ve bu sayede priz işgal etmemiş oluyordu. RE505X modelinde ise daha çok şık dizayna oynayan TP-Link, öte yandan aygıtın üzerine güçlü 2 kol biçiminde uzayan harici antenleri de konumlandırmayı ihmal etmemiş. Böylelikle aygıtın menzil gücü de bir epey kuvvetleniyor. Bu ortada bu antenleri üste uzatabileceğiniz üzere, çevirerek aşağı sarkıtabiliyorsunuz da.

RE505X, sol yanında bir Ethernet portu bulunuyor ve bu port Gigabit dayanağı içeriyor. Böylelikle bu aygıttan yayılan kablosuz sinyali, Ethernet kablosu ile kablolu olarak da alabiliyorsunuz.

Ön yüzünde bildirim LED’lerini bulunduran aygıtın butonları ortasında ise WPS ve reset yer alıyor. WPS butonu ile kolay bir ilişki sağlanabiliyor, zati aygıtın tüm heyetim ve kullanımını da dilerseniz Tether uygulaması üzerinden takip edebiliyorsunuz.

TP-Link RE505X Özellikleri Neler?

TP-Link RE505X, Wi-Fi 6 özelliği içeren bir menzil genişletici. Yani çift frekanslı öbür menzil genişleticilere nazaran en besbelli farkı bu ve pek alışılmış ki optimum performansını Wi-Fi 6 cihazlarla bağlı olduğunda sağlıyor. Yani konutunuzdaki modem yahut router Wi-Fi 6 teknolojisini kullanmıyorsa, esasen bu aygıta gereksiniminiz yok; onun yerine Wi-Fi 5 destekli aygıtlara yönelebilirsiniz.

TP-Link RE505X, Wi-Fi 6 standardında, çift bant takviyeli ve totalde 1500 Mbps teorik sürat sağlayan bir aygıt olurken, bunun 1200 Mbps‘ini 5 GHz frekansta, tipik olarak 300 Mbps‘ini ise 2.4 frekansta sağlıyor. Bunlar dediğimiz üzere teorik suratlar. Bu ve başka tüm aygıtlar için asıl gerçek, internet servis sağlayıcınızın size sağladığı suratlar olurken, bu aygıtlar ise altyapınızdan azamî yarar sağlamanızı amaçlıyor. Yani Türkiye’de bu suratları görmenizin aslında pek bir güç olduğunun altını da bu vesile ile çizelim.

TP-Link RE505X, 25 aygıta kadar temas dayanağı sağlayabilen bir aygıt. Biz kullandığımız müddet içinde 1 PlayStation 5, 1 PlayStation 4, 4 akıllı telefon, 2 dizüstü bilgisayar ve 1 masaüstü bilgisayar ile ayrıyeten 2 Öte televizyon bağladık. Bunların birebir sıra akıllı ampüller ve akıllı prizlerin de yer aldığı konut sistemimizde test yaptığımızda, aygıt üzerinden 5 GHz frekansında 100 Mbps’e kadar performans elde edebildik. Öte yandan 2.4 GHz frekansında ise 20 Mbps civarı bir performans elde ettiğimizi de söyleyelim.

Bu ortada cihazın OneMesh özelliğinin yer alması da internet performansında araları uzatmasında fayda sağlıyor. Böylelikle salonda bağlı pozisyonda olan TP-Link VR2100 modem router ile eküri olabilen TP-Link RE505X, bu sayede art odalarda da internet performansından modemin yanındaymışçasına faydalanma imkanı tanıyor. Yalnız OneMesh özelliğinin yalnızca belirli başlı aygıtlarla hudutlu olması üzücü. Bu kapsam, aileye vakitle yeni modeller eklendikçe genişleyecektir.

Özetle

TP-Link RE505X, meskeninde yahut ofisinde internet menzil sorunu yaşayanlar için ülkü bir aygıt olurken, elbette satın alım basamağında kıymetli kriteri Wi-Fi 6’nın oluşturduğunu da unutmamak lazım. Şayet mesken yahut ofiste internet altyapınızı Wi-Fi 6 üzerine kuruyor ve menzil sorununu de aşmak istiyorsanız ise, bu aygıt işinize bir oldukça yarayacaktır.

TP-Link RE505X’in fiyatı ise başta da söylediğimiz üzere şimdilerde 684 TL olarak seyrediyor.

Kimler Almalı

Bilhassa internet menzil ezası yaşayan, art odalara internet ulaştıramayan ve ağ kapsamında Wi-Fi 6 dayanaklı modem ile router kullananlar TP-Link RE505X’ten optimum performansı sağlayabilirler.

TP-Link RE505 Teknik Özellikleri
Eser Modeli TP-Link RE505
Eser Tipi Menzil Genişletici
CHIP Online Notu 85
Üretici TP-Link
Firma TP-Link (216) 548 11 32
Standart IEEE 802.11 a/n/ac/ax
Arabirim Gigabit Ethernet
Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
Anten 2 adet (harici)
İrtibat Suratı 1200 Mbps (5 GHz), 300 Mbps (2.4 GHz)
Buton WPS, Reset

Satın Al

Alternatifleri

Şayet ağınızda Wi-Fi 6 dayanaklı bir modem yahut router yoksa alternatif olarak Wi-Fi 5 dayanaklı TP-Link RE305 modeli de kıymetlendirilebilir.

TP-Link RE505 İnceleme yazısı ilk önce Oyuncu Haber üzerinde ortaya çıktı.

Hakkında esgec.com

Check Also

Brawl Stars Kill You (ᵏⁱˡˡᵧₒᵤ) Nasıl Yazılır? 2021

Brawl Stars Kill You Nasıl Yazılır? soruları oyuncuların isimlerini şekilli hale getirmek istediklerinde sordukları sorular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir