Intel Xe HPG Ekran Kartı, AMD ve NVIDIA ile Rekabet Edebilir

Intel bu yılın başında birinci kuşak Xe masaüstü ekran kartlarını sistem üreticilerine göndermeye başladı. Bu gönderilen ekran kartları daha çok taşınabilir düzeydeki GPU’larla karşılaştırılabilecek mütevazi donanımlar olsa da, Intel’in 2020 yılı Mimarlık Günü etkinliğinde Xe HPG yongalarının GDDR6 belleğe ve ışın izleme teknolojisine sahip olacağı açıklanmıştı. Ayrıyeten Mesh Shader testine de giren Intel Xe HPG ekran kartı, teknoloji devi için yeni bir başlangıcın kapısını aralayabilir.

Intel’ın yeni ekran kartı ailesiyle alakalı daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen oyuncular ve PC meraklıları, geçen ay Intel GPU Baş Mimarı Raja Koduri‘nin paylaştığı tweetle, Xe HPG’nin Mesh Shader testine girdiğini öğrenmişti. Günümüzde döndüğümüzde ise Koduri, 2012’de Intel’in Crystal Well teknolojisinde çalışan birçok kişinin şu anda birebir Intel Folsom laboratuarında Xe HPG üzerinde çalıştığını ve Crystal Well ile Xe HPG ortasında yapılan sentetik kıyaslamalarda Xe HPG’nin 20 kat daha fazla performans verdiğini paylaştı. Crystal Well, yerleşik bir DRAM önbelleği içeren ve 3DMark Fire Strike testinde 1350 ila 1450 puan ortasında bulunan Intel Iris Pro 5200 tümleşik grafik ünitesini temsil ediyor.

Varsayım edilen test kıymetleriyle NVIDIA ve AMD ekran kartlarının verdiği bedeller karşılaştırıldığında, Intel’ın ekran kartı konusunda ilerleme kaydettiği aşikar. Bilhassa günümüzde yüksek fiyat ve stok zahmetiyle uğraşan NVIDIA ve AMD ile rekabet içerisinde sunulacak Intel Xe HPG’nin ilerleyen yıllarda çıkacağı söylentiler ortasında.

Intel Xe HPG Ekran Kartı, AMD ve NVIDIA ile Rekabet Edebilir yazısı ilk önce Oyuncu Haber üzerinde ortaya çıktı.

Hakkında esgec.com

Check Also

E1205t E1205y iMEi Kodları %100 Kesin

e1205t e1205y iMEi KODLARI Merhabalar Program Destek takipçileri bugün sizlere çin malı tuşlu telefonların imeil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir