Chrome Saklı Mod, Google’a 5 Milyar Dolara Mal Olabilir

Google, Chrome internet tarayıcısındaki Kapalı Mod (Incognito Mode) özelliğine karşın kullanıcıları izlemesi sebebiyle bir dava ile karşı karşıya kaldı. Bloomberg’in haberine nazaran, davada şirketin sunucu taraflı izlemeyi de durdurması gerektiği ve bu cins izlemeyi durdurmamasının federal gizlice dinleme maddelerini ihlal ettiği ileri sürülüyor. Dava, Google için 5 milyar dolar yahut milyonlarca kullanıcı için ihlal başına en az 5.000 dolar manasına geliyor.

Google, Chrome’un Bâtın Mod açıklamasına dayanarak davadan paçayı kurtarmaya çalıştı. Burada modu her başlattığınızda gösterilen ve “etkinliğinizin ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından hala görülebilir” biçimindeki bildiri dikkatinizi çekmiştir. Öte yandan, ABD Kaliforniya Bölge Yargıcı Lucy Koh bunun kâfi olmadığının altını çiziyor. Yargıç Koh, mahkemenin Google’ın kullanıcı bilinmeyen tarama modundayken tez edilen data toplama süreci konusunda kullanıcıları bilgilendirmediği sonucuna vardığı söz ediyor.

Google ise bu tezlere şiddetle itiraz ettiklerini ve kendilerini şiddetle savunacaklarını açıkladı. Chrome’daki Bâtın Mod’un kullanıcılara etkinliklerini tarayıcılarına yahut aygıtlarına kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunduğu vurgulanıyor. Her yeni kapalı sekme açıldığında da açıklamada belirtildiği üzere web sitelerinin oturum sırasında göz atma aktifliği hakkında bilgi toplayabileceği paylaşılıyor.

Şirket, Bilinmeyen Mod’un mevcut çerez deponuzu kullanmadığını, yalnızca oturum sonunda oluşturulan çerezleri, geçmişi ve otomatik doldurma datalarını ortadan kaldırdığını belirtirken web sitelerinin çalışma biçimini değiştirerek “yenilmezlik” sağlamadığını söylüyor.

Davanın nasıl sonuçlanacağını merakla bekliyoruz.

Chrome Saklı Mod, Google’a 5 Milyar Dolara Mal Olabilir yazısı ilk önce Oyuncu Haber üzerinde ortaya çıktı.

Hakkında esgec.com

Check Also

Brawl Stars Kill You (ᵏⁱˡˡᵧₒᵤ) Nasıl Yazılır? 2021

Brawl Stars Kill You Nasıl Yazılır? soruları oyuncuların isimlerini şekilli hale getirmek istediklerinde sordukları sorular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir