Apple’ın Gelecek Nesil Uygulamaları Destekleyen Yeni Geliştirici Teknolojileri

0
(0)

Apple, 23 milyon geliştiricisinin geleceğin uygulamalarını geliştirmelerine yardımcı olacak güçlü yeni teknoloji serisi ile adeta gövde gösterisi yapıyor. Bu yeni araçlar, geliştiricilere Apple’ın sektördeki platformları için daha güçlü uygulama deneyimleri oluşturma imkanı verirken işlerini daha iyi yönetmeleri ve büyütmeleri için yardımcı oluyor.

App Clips ve araç takımları

App Clips ile kullanıcılar, App Clip kodları adı verilen yeni görsel göstergelerin yanı sıra NFC, paylaşılan bağlantılar ve daha fazlasıyla uygulamaları keşfetmek için hızlı ve kolay bir yola sahip oluyor. App Clips saniyeler içinde açılarak kullanıcıya uygulama deneyiminden bölüm yaşatıyor, geliştiricilere ise müşterilere tam olarak uygulamalarının en yararlı olduğu noktada ulaşmalarını sağlayan eğlenceli ve yeni bir yol sunuyor. Kullanıcılar App Clip’e girdiklerinde, tüm uygulamayı tek dokunuşla kolayca yükleyebiliyorlar.

Araç Takımları da daha yararlı olacak ve kullanıcıların bilgileri gereken zamanda tek bakışta görmelerini sağlayacak şekilde yeniden tasarlandı. Kullanıcılar, Ana Ekran sayfalarındaki araç takımlarıyla geliştiricinin araç takımını aygıtlarına her baktıklarında deneyimleyebiliyorlar. Ve yeni bir SwiftUI API ile geliştiriciler, aynı kodu kullanarak iOS, iPadOS ve macOS için araç takımları geliştirebiliyorlar.

Apple platformlarına daha fazla erişim

Apple geliştiricilere, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini de koruyacak şekilde güçlü işlevler sunmak için uygulamalarını temel platform özelliklerine daha derin bir şekilde entegre etmelerini sağlayan daha da fazla yol sunuyor. Yeni Bul ağ aksesuarı programı, üçüncü taraf aygıt üreticilerinin yüz milyonlarca aygıttan oluşan bir ağdan yararlanırken aygıtın yerini yalnızca kullanıcının görebilmesi için uçtan uca şifreleme sunmaya devam etmelerine imkan tanıyor.

HomePod, üçüncü taraf müzik hizmetlerini entegre etmek için yeni bir programa sahip. Mail ve tarayıcı uygulaması geliştiricileri, uygulamalarını kullanıcılar tarafından seçilebilir varsayılan seçenekler olarak sunabiliyorlar. Mac için Safari’ye ise Chrome, Firefox ve Edge tarafından kullanılan popüler WebExtensions API için destek eklendi. Böylece uzantı geliştiricilerinin Safari ile çalışmaları ve uzantılarını Mac App Store aracılığıyla dağıtmaları şimdi daha kolay.

Geliştirici işletmelerini yönetme ve büyütme

Xcode’daki yeni StoreKit aracı, geliştiricilerin abonelik ayarlarını, uygulama içi satın alımları, hatta para iadelerini simüle etmesini sağlıyor. Üstelik bütün bunlar yerel olarak geliştiricilerin Mac’inde yapılabiliyor. Geliştiricilerin satın alma iş akışı testlerini otomatikleştirmelerini kolaylaştıran yeni bir StoreKit test çerçevesi de var. Abonelik yenilemeleri ve müşteri para iadeleri için yeni App Store sunucu bildirimleri, geliştiricilerin uygulamalarında müşteri deneyimini daha iyi yönetmelerine yardımcı oluyor. Ek olarak App Store paylaşılan aile içi uygulama satın alımlarının yanı sıra, abonelikler ve uygulama içi satın alımlar için de Aile Paylaşımı’nı destekliyor. Bu, tüm aile bireyleri tarafından kullanılabilecek içerikler sunan geliştiriciler için mükemmel bir özellik.

Yeniden tasarlanmış Xcode

Apple platformlarındaki tüm geliştirme işlemlerinin merkezinde yer alan Xcode, şimdi Xcode 12 sürümüyle MacOS Big Sur’a uygun yeni bir görünüme sahip. Yeni belge sekmesi, birden fazla dosyanın hızlı ve çok hafif bir şekilde açılmasını sağlayarak arayüz dosyalarını destekliyor. Günlükler ve proje dosyalarıysa kendi sekmelerinde açılıyor. Gezgin fontları şimdi sistem boyutuyla uyum sağlıyor veya küçük, orta ya da büyük olarak ayarlanabiliyor.

 

Yeni SwiftUI özellikleri

 

SwiftUI, geliştiricileri gelişmiş uygulama kullanıcı arayüzleri oluşturmayı daha kolay hale getiren modern bir kullanıcı arayüzü çerçevesiyle tanıştırmıştı. Bu yıl, yeni yaşam döngüsü API’ları ile geliştiriciler bir uygulamanın tamamını SwiftUI’da yazma ve bu kodu tüm Apple platformlarında paylaşma imkanı buluyorlar.

SwiftUI kullanarak kod yazmaya başlamış olan geliştiriciler mevcut kodlarına kolayca yeni özellikler ekleyebilecekler. Yeni Lazy API ise çok büyük veri kümelerinin olağanüstü bir performans sunmasını sağlıyor.

Mac Catalyst

WWDC 2019’da macOS Catalina ile birlikte kullanıma sunulan Mac Catalyst, geliştiricilerin iPad uygulamalarını Mac’e taşımalarını kolaylaştırdı. macOS Big Sur ile, Mac Catalyst uygulamaları otomatik olarak geniş yeni tasarımı otomatik olarak devralıyor ve geliştiricilere güçlü yeni araçlar ve uygulamaları üzerinde daha büyük kontrol imkanı sunuyor. Üstelik geliştiriciler Mac uygulamalarını iPad uygulamalarıyla aynı çözünürlükte ölçeklenmiş olarak korumayı veya tamamen özel bir Mac deneyimi oluşturmak için Mac arayüzlerinin tüm kontrolünü ellerine almayı seçebiliyorlar.

Geliştiriciler, Mac Catalyst uygulamalarını Mac App Store’da 175 ülkedeki müşterilere ulaştırabiliyor ve evrensel satın alma seçeneğiyle müşterilerin Mac, iPhone ve iPad’de kolayca uygulama satın almalarına ve uygulama içi satın alım yapmalarına olanak tanıyabiliyorlar.

App Store laboratuvarı ve yeni App Store inceleme süreçleri

Apple geliştirici topluluğunu tüm platformlarında daha fazla desteklemek için App Store laboratuvarının genişletilmiş bir versiyonunu da kullanıma sunuldu. Geçmişte yüz yüze gerçekleştirilen App Store laboratuvarı, yeni App Store özellikleri ve yeteneklerinin yanı sıra App Store politikalarında yapılacak güncellemeler hakkında bilgi edinilmesine ve önceliklerin belirlenmesine yardımcı oluyordu. Bu yıl geliştiriciler, geri bildirimlerini sanal laboratuvarda veya ek bir anket kanalıyla paylaşmaya teşvik ediliyor.

Apple, geliştiricilerin önümüzdeki yıl içinde gerçekleşecek yeni geliştirici forumlarında geri bildirimlerini paylaşmaları için ek kanallar da sağlayacak. Bu forumlarda geliştiriciler, küçük ya da kapsamlı her türlü önerilerini paylaşmaya teşvik edilecekler. Böylece Apple, değişiklikleri uygulamaya ve tüm geliştirici topluluğu için App Store deneyimini iyileştirmeye devam edebilecek.

Bunlara ek olarak, uygulama inceleme sürecine, bu sene uygulanacak iki değişiklik geliyor. Birincisi, geliştiriciler bir uygulamanın App Store İnceleme Kuralları’nı ihlal edip etmediği konusundaki kararlara itiraz etme hakkının yanı sıra kuralları da tartışmaya açabildikleri bir mekanizmaya sahip olacaklar. İkincisi, App Store’da bulunan uygulamalarda hata düzeltme işlemleri, yasal sorunlarla ilgili olanlar dışında, artık kural ihlali nedeniyle geciktirilmeyecek. Bunun yerine, geliştiriciler sorunu bir sonraki gönderimde düzeltebilecekler.

Yeni gizlilik seviyeleri

Bir uygulamanın gizlilik prosedürlerinin saydam bir şekilde görülebilmesi, potansiyel kullanıcılarda güven oluşturmak açısından kritik önem taşıyor. Geliştiriciler şimdi, uygulamaların toplayabileceği veri türleri, verilerin üçüncü taraflarla paylaşılıp paylaşılmadığı ve kullanıcıların veri paylaşmamayı tercih edebilmesi dahil olmak üzere, uygulamalarının gizlilik prosedürlerini kullanıcıların inceleyebilmesi için doğrudan App Store’da detaylı olarak sunma imkanına sahipler.

Diğer geliştirici özellikleri

  • ARKit 4, iPad Pro’daki LiDAR sensörüyle çalışmak üzere tasarlanan ve yerinde mimari, tasarım, peyzaj tasarımı ve üretim gibi yepyeni uygulama türlerine olanak veren yeni Depth API’yı kullanarak gerçek dünya hakkında bilgi almanın yeni yollarını sunuyor.
  • Core ML’de model geliştirme ve şifreleme için sunulan ek araçlar, Create Ml’daki yeni şablonlar ve eğitim özellikleri, görme ve doğal dile yönelik daha fazla API sayesinde, kapsamlı yapay öğrenme uygulamaları geliştirmek daha kolay.
  • PencilKit, kullanıcıların Apple Pencil ile yazı yazabilecekleri metin giriş alanlarına sahip uygulamalar oluşturmayı kolaylaştıran Karalama özelliğine sahip. Ayrıca geliştiriciler PencilKit’i kullanarak kenarlık verilerine erişebiliyor ve aynı anda Apple Pencil girişiyle sistem dokunma hareketlerini kusursuz şekilde işleyebiliyorlar.
  • Swift Package Manager, Asset Catalog paketlerini ve yerelleştirmeleri kolayca paylaşmak için kaynaklara erişim desteği sunuyor. Numerics, ArgumentParser ve System gibi yeni açık kaynak paketleri, Swift’i daha fazla kullanım durumu için mükemmel bir dil haline getiriyor.
  • TestFlight hızlı derleme dağıtımı için 100 kişiye kadar ekip üyesini destekliyor.
  • AirPods Motion API geliştiricilerin gerçek zamanlı hareket verilerine erişmelerine olanak veriyor.

Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Phil Schiller

“Apple geliştirici topluluğu, bir milyardan fazla kullanıcıya yardımcı olan, sektörlerde dönüşüm yaratan ve dünyayı değiştiren uygulamalarla hepimize ilham veriyor. Geliştiricilerin uygulama deneyimlerini daha da iyileştirmeleri ve daha fazla kullanıcıya ulaşmaları için tasarlanmış yeni ve yenilikçi API’lar, çerçeveler ve araçlar sunuyoruz. App Store ekosistemi her zamankinden daha fazla çeşitliliğe sahip, dinamik ve başarılı. Ancak bu ekosistemi herkes için daha iyi hale getirmek üzere birlikte yapmamız gereken daha pek çok şey olduğunu biliyoruz.”

Geliştiriciler, doğrudan Ana Ekran sayfalarında harika araç takımları tasarlayabiliyorlar.

Bul ağı, yerleşik uçtan uca şifreleme özelliği sunan üçüncü taraf aygıt üreticilerine açık olacak.

Game Center’da gelişti

Geliştiricilerin, Game Center’da yapılan en yeni güncellemelerden yararlanarak oyunlarının Apple platformlarında öne çıkmasını sağlamaları artık daha kolay. Bu güncellemeler arasında, yinelenen liderlik tabloları, yeni bir oyun içi kontrol paneli ve kullanıcıların Game Center arkadaşları arasında popüler olan oyunları keşfedebilecekleri Friends Playing özelliği aracılığıyla sunulan iyileştirilmiş öneriler bulunuyor.


 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Hakkında esgec.com

Check Also

Yeni Güncelleme Geliyor! Tesla Otomobiller Keçi Gibi ‘Meleyebilecek’!

0 (0) Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter üzerinden otomobilleriyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir