AMD, 3. Kuşak EPYC Milan İşlemcilerle Intel’e Karşı Çıtayı Yükseltiyor

AMD; şirketin bulut, kurumsal ve yüksek performans gerektiren iş yükleri için şimdiye kadarki en geniş işlemci serisini temsil eden 3. kuşak EPYC Milan işlemcilerini tanıttı. Milan olarak isimlendirilen bu seri, data merkezlerine yeni güvenlik özellikleri sunmasının yanında Intel’e karşı performans ve fiyat tarafında büyük bir rakip olacağa benziyor.

Milan isimli yeni işlemciler, Intel’in Ice Lake kod isimli yeni kuşak Xeon ölçeklenebilir işlemcilerini piyasaya sürmesinden sadece birkaç hafta evvel pazartesi günü duyurulmuştu. Bunun akabinde Intel işlemcilerin çoğunlukta olduğu bilgi merkezi bölümündeki müşteriler, süratli bir formda 3. kuşak EPYC Milan’ı talep etmeye başladı. Bu davetler üzerine Kaliforniya merkezli yonga üreticisi Santa Clara, Dell Technologies, Hewlett Packard Enterprise, Supermicro üzere sunucu tahlil firmaları; 100’den fazla yeni sunucu platformunda AMD 3. Kuşak EPYC Milan işlemcilerin kullanılacağı duyurusunu yaptı. Amazon Web Services ve Microsoft Azure üzere bulut hizmet sağlayıcılarının da yıl sonuna kadar 400’den fazla sunucuda EPYC işlemcilere yer vereceği kestirim ediliyor.

AMD, 64 çekirdek ve 4,1 GHz frekansa sahip 19 yeni işlemcinin, 2019’da çıkan ikinci jenerasyon EPYC Roma serisine kıyasla çok daha uygun bir performansa sahip olduğunu ve şirketi rekabet açısından apayrı bir yere konumlandırdığını belirtiyor. Ayrıyeten AMD, Intel’in geçen sene sunduğu ölçeklenebilir Xeon Cascade Lake sunucu işlemcilerini performans açısından büyük bir farkla geçitiğinin de altını çiziyor. AMD’nin EPYC projelerini yöneten ve eski bir Intel yöneticisi olan Dan McNamara da bu bilgiyi doğruluyor. Bu sene çıkacak olan Intel Ice Lake CPU’lar hakkında teknik ayrıntılar şimdi muhakkak olmadığından geçen kuşakla karşılaştırma yapıldığını belirtmekte yarar var.

Ayrıyeten AMD’nin idaresi tarafından yapılan öteki bir açıklama nazaran; EPYC serisinin en kıymetli özelliği olan düşük toplam mülkiyet maliyeti, (TCO) Milan işlemcilerde de inanılmaz derecede uygun düzeylerde. İngilizcesi “Total Cost of Ownership” olan toplam mülkiyet maliyeti, bir donanımın satın alındığından yahut kiralandığından itibaren ömrünün sonuna kadar harcadığı parayı baz alan bir hesaplama tipi olarak nitelendiriliyor. Bilhassa bu kıymetin düşük olması sunucu hizmetleri sağlayan şirketlere büyük kar bırakmasının yanında müşterilerin daha ucuz fiyatlara sunucuya sahip olmasını sağlıyor.

AMD’nin EPYC eser idaresinden sorumlu kurumsal lider yardımcısı Ram Peddibhotla, “Üçüncü kuşak EPYC’nin, daldaki en yüksek performanslı sunucu işlemcisi olduğu net bir formda aşikâr.” açıklamasında bulundu. Devamında “Ve bu performansın bir sonucu olarak, 3. kuşak EPYC’nin gelişmiş güvenlik ve bilgi müdafaası sağlamasının yanında değerli bir TCO bedeline sahip olması bulut sistemler için uygun bir seçenek.” dedi.

Peddibhotla’ya nazaran Milan’ın öbür avantajlı bir tarafı ise 2. kuşak EPYC işlemciler için oluşturulmuş sunucu kurulumlarının performans kaybı olmadan 3. kuşak EPYC Milan ile de çalışabilmesi. Yalnızca BIOS güncellemesi yaparak yükseltmenin bu kadar kolaylaştırılması hakikaten de büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor.

Milan’ın teknik özelliklerine de kısa bir formda değinmemiz gerekirse; Milan, geçen sonbaharda AMD’nin Ryzen 5000 masaüstü işlemcilerinin piyasaya sürülmesiyle tanıtılan 7 nanometre Zen 3 mimarisine dayanıyor. Başka özellikler ortasında 64 çekirdek, 4.1 GHz frekans, 128 şeritli PCIe 4.0 teması, 4 TB bellek kapasitesi ve azamî 3.200 MHz DDR4 frekans takviyesi bulunuyor. Bunun yanında 19 farklı Milan işlemci bulunduğunu ve gereksinime nazaran 3 profile ayrıldığını da belirtelim.

AMD, 3. Kuşak EPYC Milan İşlemcilerle Intel’e Karşı Çıtayı Yükseltiyor yazısı ilk önce Oyuncu Haber üzerinde ortaya çıktı.

Hakkında esgec.com

Check Also

Brawl Stars Kill You (ᵏⁱˡˡᵧₒᵤ) Nasıl Yazılır? 2021

Brawl Stars Kill You Nasıl Yazılır? soruları oyuncuların isimlerini şekilli hale getirmek istediklerinde sordukları sorular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir